Logo (Logotype)

 • metkes logo
 • metkes logo
 • hmy logo
 • perinthos travel
 • rumeli logo
 • boz logo

Logo, bir markanın, ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel ögeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır. Logo tasarlamak için kullanılan fontlar yeni tasarlandıgı gibi mevcut fontlarda olabilirler. Logo tasarlamak için belli başlı bazı kurallar işin uzmanları tarafından şöyle sıralanmaktadır.
Sade, kolay anlasilir, hatirlanmasi kolay, mümkün oldugunca az sayida renkten olusmalidir. Her çesit baski ve kesim teknigi ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır. Özgün ve kurumu yansıtmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir.

Logo tasarımcıyı degil marka,ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarimcisi Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içerigine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladıgı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım asamasında önemli unsurlardır. Logo sadeliginin yanısıra gerek rengi gerek şekli itibarıyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır. Farkli bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacagı zaman o ülkenin renklere yükledigi anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalidir. Özellikle bir simge kullanılacagı zaman simgenin tasıyacagı anlam bakımında bu bilgi çok önem teşkil etmektedir.

Logo'nun Önemi

Logo (Logotype), kurumsal kimliginizin ana gövdesidir. İyi bir logo, bir firma için en akılcı ve getirisi olan yatırımdır. "Kaliteli hizmet veren bir firmanın kaliteli bir logosu olmalıdır" anlayışına dünyanın tüm kurumsal başarı öykülerinde rastlarız.


Logo, her yerde kullanabileceginiz bir kimlik ögesi olup şu özellikleri taşımalıdır:

 • Sektörde benzersiz olmalıdır.
 • Maksimum bilgiyi minimum sürede vermelidir.
 • Mümkün olan en geniş kitle tarafından algılanabilmelidir.
 • Firmanızın "ruhunu" yansıtmalı, somutlaştırmalıdır.
 • Bütün yüzey ve boyutlara sorunsuz uygulanabilmelidir.
 • Farklı yüzey ve medyalara uygulanmasi aşırı masrafa yol açmamalıdır.
 • Renk, biçim gibi özellikleriyle firmanızın hizmet ve ürünleriyle ilişkili olmalıdır.
 • Logo temsil ettigi kurumun, organizasyonun, markanın özelliklerine ve amacına uygun olmalıdır.
 • En önemlisi; logo kurumunuza özgü olmalı, asla taklit ya da kopya olmamalıdır.
 • Tasarım Çalışma Şekli ve Teslim Süreci

  birBir paket türü seçilir.

 • Eko Logo Tasarım Ücreti ,.........................: 400 TL. ( 2 Adet )
 • Pro Logo Tasarım Ücreti ,.........................: 750 TL. ( 4 Adet )
 • Kurumsal Kimlik Ücreti ,.........................: 1.250 TL. ( Logo - Antetli Kagıt - Sunum Dosyası - Kartvizit - Zarf )
 • Ödeme iki aşamada gerçekleştirilir.

  1) Seçilen paketin %50 peşinatı ile Logo Tasarım için Onay e-mail tarafımıza gönderilir.
  2) Seçilen pakete göre 2 veya 4 Adet Logo Tasarımı oluşturularak tarafınıza gönderilir. Bu 2 veya 4 adet tasarımdan biri seçilir ve üzerinde istenilen revize yapilir ve Logo son halini alir.
  3) Tasarlanan 2 veya 4 adet logo çalışmasından hiçbirini begenmezseniz durumunda, yeni çalışmalar hazırlanır.
  4) Seçilen Logoya onay vermeniz durumunda ikinci ödeme olan %50.'lik proje bedelini ödüyorsunuz. Son halini vektörel olarak tarafınıza gönderiyoruz.
  5) Çok zor ama, varsayalım ki tüm çalışmaları beğenmediniz. Ödemiş oldugunuz peşinat ön çalışma bedeli oldugu için geri iade edilmiyor.

  ikiÖdeme bildirim formundaki telefon ve e-posta bilgilerinizden size ulaşılır.

  Kurumsal kimlik veya Logo tasarımına başlamadan önce logoda yer alması gereken veya düşünülen detayların tamamı toplanmaya çalışılır. Bu detaylar; Renkler, var ise düşünülen tema, şekil, yazı stilleri vb. dir. Bu işlemden sonra, aynı gün tasarım çalışmaları başlar ve 3 iş günü içinde hazirlanan 2 veya 4 adet alternatif çalışma size sunulur.

  üçHazırlanan 2 veya 4 alternatif logo çalışması sunulur.

  Hazırlanan logo çalışmaları yayın adresine yüklenerek, yayın adresi size bildirilir. Çalışmalardan tercih ettiginiz logonun matbaa ve web formatları hazırlanıp teslim edilir. Eger size sunulan logo çalışmalarından herhangi biri üzerinde düzeltme veya çalışma talebiniz olursa ikinci bir irtibat saglanır ve talep ettiginiz düzeltmeler 2 iş günü içinde tamamlanır.

  dörtSeçilen logo çalışmasının teslim süreci.

  Teslim edilen çalışmalar; İki farklı formatta elinize geçer, bunun sebebi matbaa baskılarındaki ve web ortamindaki format ve çözünürlük farkıdır, webtrakya.com bu iki ortamı da göz önünde bulundurarak en kaliteli sonucu alacagınız şekilde, iki farklı formatta logoları size teslim eder. Hazırlanan logo veya logolar üzerinde degişiklik isteniyorsa (renk, yazı karekteri degişimi gibi) logo üzerinde gerekli düzeltmeler yapılarak tekrar sunulur.

  • Sosyal Medyada Paylaş

  Ödeme Bildirim Formu